Historia Klubu

Pierwsze informacje dotyczące "Sokołów" z Sieniawy pochodzą z Przewodnika Gimnastycznego "Sokół" z nr 6 z 1896 r. i dotyczą Towarzystwa Gimnastycznego. Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Sieniawie powstało 10 maja 1903 r. z inicjatywy dotychczasowych członków gniazda jarosławskiego pochodzących z Sieniawy. W dniu 10.IX.1911 r. odbyła się "wielka uroczystość", a mianowicie poświęcenie sztandaru "Sokoła" - nigdzie później nie ma jednak wzmianki o tym wydarzeniu. W okresie I wojny światowej wielu członków Sieniawskiego "Sokoła" walczyło za wolność ojczyzny - zostali oni upamiętnieni na tablicy pamiątkowej (obecnie Szkoła Podstawowa) - w tym okresie działalność "Sokoła" została zawieszona.


Pamiątkowa tablica członków Sokoła walczących za ojczyznę.


W okresie międzywojennym działalność "Sokoła" polegała na uprawnieniu ćwiczeń gimnastycznych oraz lekkoatletycznych. W roku 1928 oddano do użytku budynek "Sokoła" (obecnie Szkoła Podstawowa) - na dużej sali grano w siatkówkę, koszykówkę oraz tenisa stołowego. W roku 1929 przystąpiono do urządzania boiska sportowego (obok figury św. Antoniego, na ziemiach Czartoryskich), jednak po roku zaniechano prac przy jego budowie. W latach poprzedzających II wojnę światową, "Sokół" prowadził działalność sportową, która nasilała się w okresie ferii i wakacji, (wtedy do Sieniawy zjeżdzała się ze szkół oraz sieniawscy studenci).
Wybuch II wojny światowej spowodował zaprzestanie działalności towarzystwa sportowego "Sokół", które po wojnie nie wznowiło swej działalności. W roku 1960 zawiązano klub sportowy w Sieniawie. Pierwszym prezesem został Sokalski Mieczysław, v-ce prezesem Mrozek Eugeniusz. Następne wybory odbyły się w roku 1962 i w skład zarządu klubu weszli: Mrozek Eugeniusz - prezes, Daraż Bronisław - v-ce prezes, Stawarski Tadeusz - księgowy, Górski Stanisław - sekretarz. Trenerem został Dariusz Michalski. Ponadto w początkach działalności klubu czynnie udzielali się: Świąder Janusz, Moczarski Marian, Stawarski Krzysztof, Stawarski Henryk, Tasior Czesław, Czemerda Stanisław, Hawryłko Kazimierz, Dominik Marian, Majcher Jan. 24.VIII.1974 r. odbyły się wybory do zarządu klubu w skład, którego weszli: Daraż Bronisław - przewodniczący LZS, Mazur Kazimierz - z-ca, Prządka Stanisław - z-ca, Wikiera Ludomir - z-ca, Rusinek Zdzisław - sekretarz, Górski Stanislaw - skarbnik.

Na początku lat 80-tych w roku 1981 w zarządzie LZS zasiadali: Hawryłko Kaziemierz - prezes, Prządka Stanisław - v-ce prezes do spraw organizacyjnych, Michalski Dariusz - v-ce prezes ds. szkoleniowych, Świt Janusz - sekretarz, Górski Stanisław - skarbnik. Trenerem zespołu w tym czasie był Dariusz Michalski. Na początku lat 80-tych drużyna występowała w klasie rozgrywkowej "A", w sezonie 1982/1983 LZS Igloopol Sieniawa zajął 14 (ostatnie) miejsce w tabeli i nastąpił spadek do klasy "B". Pod koniec lat 80-tych w roku 1988 w skład zarządu wchodzili: Szafran Zdzisław - prezes, Michalski Dariusz - prezes ds. sportowych, Boczarski Ryszard - prezes ds. organizacyjnych. Następne wybory do zarządu miały miejsce w 1990 r. i w jego skład weszli: Woś Adam - prezes, Dyrda Ryszard - prezes ds. organizacyjnych, Michalski Dariusz - prezes ds. sportowych, Świt Janusz - sekretarz, Górski Stanisław - skarbnik. Członkami zarządu byli: Boczarski Ryszard, Wikiera Jan, Lipniarski Andrzej, Czyrny Leszek, Gałęza Henryk, Kosiński Mieczysław, Wermiński Leonard, Sokólski Andrzej, Wawryszko Henryk, Czercowy Jerzy, Ceglak Marian, Hanejko Tadeusz. Na przełomie lat 80 - tych i 90 - tych drużyna ponownie wytępowała w "A" klasie rozgrywkowej.


W 1990 roku na zebraniu sprawozdawczym zmieniono nazwę klubu z LZS Igloopol Sieniawa, na LZS Sokół Sieniawa, nawiązując w ten sposób do przedwojennych tradycji istniejącego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół".W sezonie 91/92 "Sokół" zajął I miejsce i nastąpił awans do klasy "Wojewódzkiej". W sezonie 95/96 drużyna występowała w V lidze, niestety zajęła ostatnie miejsce i spadła do klasy "A". W sezonie 98/99 drużyna występowała w VI lidze. Pod koniec lat 90 - tych w roku 1999 odbyły się w wybory do zarządu w skład, którego weszli: Czyrny Leszek - prezes, Białek Mieczysław - v-ce prezes, Strug Adam - skarbnik, Ceglak Marian - członek, Siedlarz Józef - członek. W latach 90 - tych "Sokół" występował w wojewódzkiej "A" klasie i pod koniec lat 90 - tych w klasie okręgowej. Sezon 2002/2003 zespół z Sieniawy ukończył zajmując 3 miejsce w tabeli klasy "A" w grupie Przeworskiej, a w następnym sezonie Sokół Sieniawa zajął I miejsce strzelając łącznie wszystkim swoim rywalom aż 100 bramek i tym samym awansując do V ligi. W I sezonie w V lidze beniaminek z Sieniawy zajął wysokie 6 miejsce z dorobkiem 47 pkt. W tym czasie zarząd klubu prezentował się następująco: Czyrny Leszek - prezes, Suszyło Wincenty - v-ce prezes, Padiasek Krzysztof - kierownik drużyny, Mazur Jerzy - sekretarz, Białek Mieszysław - trener.

W sezonie 2004/2005 juniorzy starsi pod wodzą Pawła Suszyło awansowali do II-ligi podkarpackiej, jest to największy sukces sieniawskich juniorów.


Awans Juniorów do II-ligi podkarpackiej.

W przerwie zimowej sezonu 2005/2006 nastąpiła zmiana na stanowisku trenera, gdzie Białka Mieczysława zastąpił Majba Waldemar.


Drużyna Sokoła Sieniawa pod wodzą Waldemara Majby.


W letniej przerwie sezonu 2006/2007 nastąpiła kolejna zmiana szkoleniowca w naszej drużynie i trenera zmienił Szmuc Tomasz, który odszedł. Obecnym trenerem jest Suszyło Paweł. Zmienił się także zarząd klubu: Mazur Jerzy - prezes, Suszyło Wincenty - v-ce prezes, Czyrny Leszek - v-ce prezes, Padiasek Krzysztof - kierownik drużyny, Napora Krzysztof - skarbnik.


Drużyna Sokoła Sieniawa za kadencji Tomasza Szmuca.


W sezonie 2007/2008 znów zmienił się trener gdzie Pawła Suszyło zastąpił Tomasz Szmuc, zarząd pozostał bez zmian. W następnych sezonach czyt. 2008/2009, 2009/2010 Sokół zaczął piąć się w górę i zajmować wysokie lokaty. Sokół w sezonie 2008/2009 sięgnął po Puchar Polski na szczeblu okręgu Jarosław pod wodzą Pawła Suszyło. W tym okresie juniorzy zaliczyli spadek do klasy okręgowej.


Drużyna Sokoła porowadzona przez trenera Pawła Suszyło - Puchar Polski 2008/209.

Przed sezonem 2009/2010 nastąpiła kolejna zmiana trenera gdzie Pawła Suszyło zastąpił Olaf Pokrywka, który pracował z drużyną pół sezonu gdzie w przerwie zimowej zastąpił go Jerzy Strączkowski. W Klubie oprócz drużyny seniorów, juniorów stworzono drużyny trampkarzy starszych, młodzików starszych. W lipcu 2010 w Sieniawie świętowano 50-lecie Klubu. Sokół w meczu towarzyskim zmierzył się z Legią Champions Warszawa wygrywając 3:1.


Sokół Sieniawa - Legia Chamipons Warszawa - 50-lecie Klubu.


W styczniu 2011 w świetlicy Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszkiw Sieniawie zostało zwołane Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze Miejskiego Klubu Sportowego „Sokół”. W obradach, oprócz zawodników, trenerów i członków klubu uczestniczyli przedstawiciele miejscowych władz na czele z burmistrzem Adamem Wosiem, zaś gościem honorowym był prezes jarosławskiego OZPN-u, poseł Mieczysła Golba. Spotkanie rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy, zmarłego zawodnika oraz trenera sieniawskiej drużyny, Pawła Suszyło. Następnym punktem zebrania było przedstawienie przez prezesa klubu, Leszka Czyrnego sprawozdania z działalności klubu w latach 2006-2010.Podczas tego spotkania prezes jarosławskiej centrali piłkarskiej odznaczył burmistrza Adama Wosia, Złotą Oznaką Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Po tej ceremonii przystąpiono do wyborów władz klubowych. Ostatecznie w wyniku jawnego głosowania, wybrano nowy, 15 – osobowy zarząd, w skład, którego weszli: Paweł Brzozowski, Dariusz Majcher, Krzysztof Padiasek, Henryk Gałęza, Piotr Kubrak, Krzysztof Napora, Robert Siry, Krzysztof Wańkowicz, Jan Król, Marian Świt, Roman Halejcio, Leszek Czyrny, Adam Jagusztyn, Józef Bajor i Bogusław Sabina. Z kolei członkowie zarządu wyłonili spośródsiebie prezesa klubu. Tę funkcję ponownie powierzono Leczkowi Czyrnemu. Wiceprezesami zostali Robert Siry oraz Krzysztof Padiasek, skarbnikiem Krzysztof Napora, sekretarzem Marian Świt. Komisję rewizyjną stanowili: Józef Paluch, Jan Blok oraz Kamil Padiasek. Na trenera powołano Grzegorza Łuczyka byłego zawodnika min. Resovi Rzeszów, Stali Stalowa Wola, Stali Rzeszów, Pogoni Leżajsk czy Orła Przeworsk, który pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego.
 


Juniorzy Starsi sezon 2010/2011.


Drużyna seniorów „Sokoła”, podobnie jak juniorzy obecnie występuje w klasie okręgowej.Sezon 2011/2012 z pewnością był najlepszym sezonem w historii Klubu. Sokół w rozegranych 30 spotkaniach zdobył rekordową liczbę 115 zdobytych bramek i zaledwie 17 straconych, nie poniósł żadnej porażki, odnotowując tylko 5 remisów i zwyciężając aż 25 meczy, co jest rekordem Klubu.


Kadra Sokoła sezon 2011/2012.


Trener Łuczyk wraz z piłkarzami wywalczył upragniony awans do IV-ligi podkarpackiej. W tym czasie w seniorskiej drużynie grało aż 14 wychowanków Sokoła, co przełożyło się w znacznym stopniu na wyniki. Juniorzy sezon zakończyli na 3 pozycji i w kolejnych roku nadal występować będą w klasie okręgowej.


Stan na dzień:14 lipca 2012

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości